Home » Kdy stříhat stálezelené keře? Jak to udělat?

Kdy stříhat stálezelené keře? Jak to udělat?

Vlastnit zahradu je velká zodpovědnost a výzva! Pokud máte stálezelené keře, je důležité je správně prořezávat, aby dobře vypadaly a dobře rostly.

V tomto článku vám poradíme, jak správně prořezávat stálezelené keře na zahradě!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Polo (@polofieldslawnservice)

Výhody stříhání stálezelených keřů

Stálezelené keře jsou vysoce ceněny pro svou schopnost poskytovat estetickou a dekorativní hodnotu po celý rok. Jsou také vynikajícím řešením pro zajištění stínu a chladu v létě.

Pravidelné stříhání keřů zlepšuje jejich tvar a vzhled. Je také nutné udržovat je zdravé. Při prořezávání se odstraňují odumřelé nebo nemocné větve a také větve, které jsou příliš těsné a neumožňují průnik slunečního světla, vzduchu a vlhkosti.

Prořezávání také podporuje kvetení: umožňuje dobrý vývoj květů tím, že omezuje růst větví, které mají nedostatek světla.

Kdy stříhat stálezelené keře?

Prořezávání stálezelených keřů je nezbytným krokem pro jejich správný vývoj. Stálezelené keře je třeba pravidelně stříhat z několika důvodů.

Prořezávání jim dodává harmonický tvar a může dokonce změnit jejich siluetu. Prořezávání má také příznivý vliv na jejich zdravotní stav, protože odstraňuje nemocné nebo odumřelé větve.

Prořezávání také podporuje provzdušnění a prosvětlení rostliny, což přispívá k jejímu rozvoji a rozkvětu.

Keře lze prořezávat po celý rok, ale je třeba dbát na opatrnost, protože některé rostliny se v určitém ročním období prořezávají lépe než v jiném.

Jak postupovat při prořezávání těchto keřů?

Šetrný řez, silný řez, výchovný řez nebo řez plodonosný: techniky řezu stálezelených keřů se liší podle odrůdy a druhu.

Pro dosažení dobrého výsledku je nutné provádět vhodný řez, který respektuje specifické potřeby každé odrůdy. Zde jsou uvedeny kroky, které je třeba dodržovat při správném prořezávání stálezelených keřů:

  • Zvolte správnou dobu pro prořezávání stálezelených keřů: konec zimy nebo začátek jara.
  • Odstraňte odumřelé, poškozené a nemocné větve.
  • Zkraťte příliš dlouhé a křížící se větve.
  • Vykreslete požadovanou siluetu a respektujte celkový tvar keře.
  • Zřeďte střed keře, abyste usnadnili cirkulaci vzduchu.
  • Stříhejte tence, tj. bez odstraňování příliš velkého množství dřeva.
  • Čištění nářadí: Před každým použitím a po něm nářadí očistěte, abyste zabránili šíření chorob.

Nakonec se doporučuje každoroční udržovací řez, aby byly stálezelené keře v dobré kondici a zdravé.

Další tipy pro prořezávání stálezelených keřů

Při prořezávání stálezelených keřů je důležité neodstraňovat příliš mnoho větví najednou. Pokud odstraníte příliš mnoho větví, můžete strom zbytečně namáhat a zabránit jeho dobrému růstu.

Důležité je také udržovat nůžky v dobrém stavu a ostré, abyste při řezu neporanili větve a kmeny. Měli byste také dbát na dobré promíchání kompostu s půdou, aby stromek získal potřebné živiny.

Nakonec nezapomeňte, že stálezelené keře by se měly prořezávat až v době, kdy jsou plně vzrostlé. Díky tomu budou větve dostatečně silné, aby unesly váhu plodů a květů.

Prořezávání stálezelených keřů je snadný úkol, pokud dodržujete správné postupy.

Péčí o jejich velikost a tvar během vegetačního období zajistíte zdravý a pravidelný růst. Důležité je také používat ostré nástroje, abyste minimalizovali ztráty listů a větví.

Dodržováním těchto zahradnických rad se budete moci těšit z velkých stálezelených keřů, které zkrášlí vaši zahradu.

 

Související příspěvek

Nyní jste zaregistrováni!

Přijímání kvízů e-mailem

Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasím se zasíláním novinek z arciformazionelivorno.it a přečetl/a jsem si a přijímám zásady ochrany osobních údajů této stránky.

Vaši e-mailovou adresu používáme pouze k zasílání našich newsletterů, informací o aktivitách arciformazionelivorno a nabídek našich partnerů. Vždy můžete použít odkaz pro odhlášení z odběru, který je součástí newsletteru.

Anna Reindlová
Jmenuji se Anna a jsem redaktorkou webu Harmade.cz. Rád píšu a sdílím informace, které mohou lidem pomoci zlepšit jejich život tím, že je pobaví. Ráda bych psala o různých tématech, jako je móda, cestování, kultura, technologie atd. Vždy rád přijímám nové výzvy a rád se učím novým věcem.