Home » Tipy, jak rozpoznat červce, kteří napadají vaše jabloně, a jak podle toho postupovat!

Tipy, jak rozpoznat červce, kteří napadají vaše jabloně, a jak podle toho postupovat!

Pokud máte zahradu a jabloně, musíte si dávat pozor na možné napadení červci. Tito škůdci mohou způsobit značné škody na jabloních a ovlivnit jejich zdravotní stav.

Naštěstí je možné napadení červci rozpoznat a přijmout vhodná opatření proti němu. V tomto článku se budeme zabývat radami, jak červce rozpoznat a co dělat, pokud napadl vaše jabloně.

Identifikace červa

Housenky červce jsou jedním z nejnebezpečnějších druhů hmyzu, který napadá jabloně. Je snadno identifikovatelný, protože má bílo-černě skvrnité tělo. Je dlouhý 3 až 4 cm a jeho pohlavní orgány se nacházejí v zadní části těla. Vyskytuje se na větvích stromů, kde se živí jejich listy.

Přítomnost červce lze zjistit podle přítomnosti housenek. Housenky jsou larvy červce a jsou dlouhé 1 až 2 cm. Mají tmavě hnědou barvu a černou hlavu. Často se vyskytují na listech, větvích a kmeni stromů.

Pochopení jejího vlivu na jabloně

Červík jabloňový je škodlivý škůdce plodin. Živí se kořeny jabloní, což ovlivňuje jejich zdravotní stav a způsobuje pokles produkce.

Mezi příznaky patří žloutnutí listů, nedostatek energie a neúplný růst. Další následky napadení červcem mohou být ještě závažnější, neboť hmyz může způsobit odumření stromu.

Důležité je také poznamenat, že červivost jabloně je velmi obtížné odhalit. Skrývá se v půdě a projevuje se pouze při specifických příležitostech. Kvůli této obtížné detekci je napadení často odhaleno příliš pozdě.

Řešení pro kontrolu červů

Řešení boje proti červci závisí na výskytu poškození a náchylnosti jabloní. Přestože jsou k dispozici některé chemické přípravky, doporučuje se používat pokud možno přirozenější metody. Mezi šetrnější a k životnímu prostředí šetrnější metody patří např:

  • Prořezávání: spočívá v prořezávání větví a listů poškozených nebo napadených červcem, a to těsně nad napadeným uzlem.
  • Ruční odstraňování: tato metoda spočívá v pravidelné kontrole jabloní a ručním odstraňování nalezených červců.
  • Lapače: lze nastražit dráty, které zachytí červce při jejich pohybu po stromě.
  • Přírodní produkty: k likvidaci červce lze použít esenciální oleje nebo organické produkty.

V neposlední řadě je důležité jabloně pravidelně sledovat, aby byl zajištěn jejich dobrý zdravotní stav a aby byly co nejdříve zjištěny jakékoli podezřelé příznaky. Tím získáte větší šanci na boj s červcem.

Prevence budoucích útoků

Abyste předešli budoucím útokům červce jablečného, je nutné přijmout preventivní opatření.

Zásadním krokem je pravidelná kontrola jabloní na přítomnost červců. Pokud jsou červi nalezeni, měli by být okamžitě ručně odstraněni a zlikvidováni. Napadené jabloně by měly být ošetřeny chemickým přípravkem schváleným ministerstvem zemědělství.

Správná aplikace chemického přípravku může zabránit poškození stromu červci a jejich šíření na další stromy.

Kromě toho může použití silného mulče kolem stromů pomoci minimalizovat budoucí napadení tím, že omezí přístup červců. Zdravé a vitální porosty jsou vůči napadení odolnější, a proto by se měly podporovat vhodnou péčí, včetně vhodného hnojení a pravidelného prořezávání.

Červci mohou být pro jabloně velmi škodliví. Je proto důležité vědět, jak ji rozpoznat a co s ní dělat. Pokud si všimnete poškození červcem, můžete nejprve pozorovat a pozorováním potvrdit jeho přítomnost.

Poté se můžete rozhodnout mezi chemickým nebo biologickým ošetřením, které invazi odstraní. Můžete také použít preventivní metody, jako je postřik přírodními přípravky, ochrana proti škůdcům a mulčování rostlin.

Díky těmto opatřením budete schopni ochránit své jabloně před případným napadením červci.

Související příspěvek

Nyní jste zaregistrováni!

Přijímání kvízů e-mailem

Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasím se zasíláním novinek z arciformazionelivorno.it a přečetl/a jsem si a přijímám zásady ochrany osobních údajů této stránky.

Vaši e-mailovou adresu používáme pouze k zasílání našich newsletterů, informací o aktivitách arciformazionelivorno a nabídek našich partnerů. Vždy můžete použít odkaz pro odhlášení z odběru, který je součástí newsletteru.

Anna Reindlová
Jmenuji se Anna a jsem redaktorkou webu Harmade.cz. Rád píšu a sdílím informace, které mohou lidem pomoci zlepšit jejich život tím, že je pobaví. Ráda bych psala o různých tématech, jako je móda, cestování, kultura, technologie atd. Vždy rád přijímám nové výzvy a rád se učím novým věcem.