Home » Tipy pro přesazování orchidejí: jakou zeminu a jaký květináč zvolit?

Tipy pro přesazování orchidejí: jakou zeminu a jaký květináč zvolit?

Nechali jste se zlákat krásnou orchidejí a nyní ji chcete přesadit? Přesazení orchideje není složité, ale je důležité vybrat správnou zeminu a květináč pro vaši rostlinu.

V tomto článku vám poskytneme několik tipů, jak orchidej přesadit!

 

Voir cette publication sur Instagram

 

Une publication partagée par Naše zahrada (@nasezahrada)

Výhody a nevýhody zeminy pro květináče

Zemina pro květináče je směs organických a anorganických materiálů, která poskytuje orchidejím živiny potřebné k růstu. Tento typ substrátu má však své výhody i nevýhody.

Výhod zeminy v květináčích je mnoho: snadno se shání a získává, je levná, podporuje dobrý růst kořenů, je bohatá na živiny a zajišťuje dobré provzdušňování. Kromě toho zemina v květináčích velmi účinně zadržuje vlhkost a pomalu uvolňuje živiny do půdy.

Přes všechny tyto výhody má zemina v květináčích i některé nevýhody: rychle se rozkládá, a proto je třeba ji pravidelně vyměňovat; může také obsahovat látky, které jsou pro orchideje škodlivé; a může být obtížnější ji čistit než jiné typy substrátů.

Výběr správného květináče pro vaši orchidej

Při výběru květináče pro vaši orchidej je důležité zvážit několik faktorů. Materiál květináče je velmi důležitý, protože ovlivňuje způsob odtoku vody a má vliv na nároky orchideje na vodu.

Oblíbené jsou hliněné, plastové a kovové květináče. Terakotové květináče jsou nejlepší, protože umožňují snadnější odtok vody a jejich struktura může také absorbovat další živiny.

Plastové květináče výborně izolují a jsou obecně lehčí, ale neumožňují tak snadný odtok vody jako hliněné květináče. Kovové květináče jsou skvělé, ale nedoporučují se, protože nepropouštějí vzduch a vlhkost ke kořenům.

Příprava zeminy pro orchideje

Zemina pro květináče je směs organických a minerálních látek, která poskytuje orchideji vlhkost a živiny nezbytné pro její růst. Pro její přípravu smíchejte vrchní vrstvu zeminy s rašelinou, perlitem, dřevěnými štěpky a kůrou. Poměr mezi jednotlivými složkami musí být dobře vyvážený, abyste získali kvalitní zeminu pro květináče.

Pro získání zeminy vhodné pro orchideje je nutné smíchat následující složky:

  • 4 díly ornice
  • 3 díly rašeliny
  • 1 díl perlitu
  • 1 díl dřevěných hoblin
  • 1 díl kůry

Upozorňujeme, že k přípravě této směsi je nutné použít produkty bez dusičnanů, hnojiv a chemikálií. Kromě toho nezapomeňte směs před použitím zeminy pro květináče dobře provzdušnit.

Jak správně přesadit orchidej?

Přesazení orchideje je důležitý krok, který je třeba učinit, pokud chcete, aby orchidej prospívala. Nejdříve je třeba vybrat vhodnou nádobu. Měla by být větší než ta předchozí a vyrobená z hlíny, ideálně s drenážními otvory na dně.

Po výběru nádoby je třeba vhodným způsobem připravit zeminu. Směs rašelinového mechu, kokosových vláken a zeminy pro pěstování orchidejí poskytne rostlině živiny potřebné k růstu a vývoji.

Zbývá jen umístit orchidej do nového květináče a dbát na to, aby byly kořeny v zemině vyměněny. Nakonec můžete rostlinu zalít a počkat několik dní, než ji opět umístíte na světlé a teplé místo.

Pro úspěšné přesazení orchideje je důležité zvolit správnou zeminu a správný květináč. Existuje široká nabídka zemin a květináčů vhodných pro orchideje, ale pro maximalizaci šancí na úspěch je vhodnější velmi lehká zemina s dobrým provzdušněním a drenážní květináč. Při správné péči bude vaše orchidej růst a prospívat v těch nejlepších možných podmínkách!

 

Související příspěvek

Nyní jste zaregistrováni!

Přijímání kvízů e-mailem

Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasím se zasíláním novinek z arciformazionelivorno.it a přečetl/a jsem si a přijímám zásady ochrany osobních údajů této stránky.

Vaši e-mailovou adresu používáme pouze k zasílání našich newsletterů, informací o aktivitách arciformazionelivorno a nabídek našich partnerů. Vždy můžete použít odkaz pro odhlášení z odběru, který je součástí newsletteru.

Anna Reindlová
Jmenuji se Anna a jsem redaktorkou webu Harmade.cz. Rád píšu a sdílím informace, které mohou lidem pomoci zlepšit jejich život tím, že je pobaví. Ráda bych psala o různých tématech, jako je móda, cestování, kultura, technologie atd. Vždy rád přijímám nové výzvy a rád se učím novým věcem.