Home » Vytvoření první zeleninové zahrady: 4 tipy do začátku

Vytvoření první zeleninové zahrady: 4 tipy do začátku

Sníte o tom, že budete jíst čerstvé produkty přímo ze své zahrady? Sklízet vlastní zeleninu a ovoce a připravovat z nich chutná domácí jídla?

Pak se řiďte našimi 4 tipy, jak si založit první zeleninovou zahrádku a splnit si svůj sen! Ať už máte malý balkon nebo velký pozemek, máme pro vás několik tipů, které vám pomohou vypěstovat si vlastní zeleninovou zahrádku.

1 – Výběr správného místa pro zeleninovou zahradu

Výběr správného místa pro zeleninovou zahradu je zásadní. Zeleninová zahrádka by měla být umístěna na slunném místě, protože se doporučuje, aby měla alespoň 6 hodin přímého světla denně.

Měli byste se také ujistit, že je místo chráněno před větrem a před zvířaty a hmyzem.

Při výběru místa pro zeleninovou zahrádku je třeba zohlednit také půdu. Je důležité zajistit, aby půda byla bohatá na živiny a dobře odvodněná. Pokud tomu tak není, bude možná nutné přidat dodatky, které kvalitu půdy zlepší.

2 – Příprava půdy před výsadbou

Před výsadbou zeleniny je důležité připravit půdu. Půda musí být dostatečně kyprá a bohatá na živiny, aby mohly kořeny zeleniny růst.

Pokud zvolíte písčitou půdu, měli byste přidat kompost nebo organickou hmotu, abyste zlepšili její strukturu. Půdu je také vhodné zrýt, aby byla úrodnější.

Buďte však opatrní, aby nedošlo k vyčerpání živin v půdě, je důležité kopat v přiměřené hloubce a ne příliš často. Pokud chcete, můžete samozřejmě použít i hnojiva nebo půdní zlepšovače.

Jakmile je půda připravena, můžete začít s výsadbou zeleniny. Doporučuje se vysévat semena přímo do půdy, nikoliv vysazovat sazenice.

To má tu výhodu, že semena jsou levnější a obecně se lépe shánějí. Kromě toho tato metoda umožňuje pěstovat širší škálu zeleniny.

3 – Výběr správné zeleniny a rostlin k pěstování

Před zahájením výsadby je důležité vybrat zeleninu a rostliny, které se budou na zahradě pěstovat. Které odrůdy pěstovat, závisí na potravinových preferencích, klimatu a typu půdy.

Pro trvalkovou zahradu se však hodí listová zelenina, kvetoucí zelenina, kořenová zelenina a zelenina ze semen. Lepší výsledky přinese také výběr odrůd přizpůsobených místnímu klimatu.

Bylinky dodají jídlům chuťový nádech.

Mezi zeleninu patří saláty, špenát, okurky, cukety, mrkev a červená řepa. Pěstovat lze také bylinky, například petržel a bazalku. Pro obohacení zahrady a poskytnutí úkrytu užitečnému hmyzu, jako jsou berušky a včely, lze vysadit různé druhy květin, jako jsou například tagetes a levandule.

Do zeleninové zahrady lze zakomponovat také ovocné stromy. Je možné vysadit ovocné stromy nebo některé keře, například angrešt nebo maliny.

V neposlední řadě je vhodné mít plochu věnovanou léčivým rostlinám, abyste mohli sklízet vlastní přírodní léčivé prostředky.

  • Zelenina: saláty, špenát, okurky, cukety, mrkev a červená řepa.
  • Bylinky: petržel a bazalka
  • Květiny: štírovník a levandule
  • Ovocné stromy: ovocné stromy nebo keře (angrešt nebo maliny)
  • Léčivé rostliny

4 – Údržba zeleninové zahrady pro sklizeň čerstvé zeleniny

Údržba zeleninové zahrady je nezbytná pro sklizeň čerstvé a zdravé zeleniny. V první řadě je třeba zahradu pravidelně zalévat, zejména v horkém počasí. Dále je důležité zeleninu a rostliny mulčovat, aby půda zůstala vlhká.

Tento krok také pomáhá chránit kořeny před plevelem a hmyzem.

Nakonec nezapomeňte odstranit suché listy a stonky i plody spadlé na zem, abyste omezili šíření chorob. Pro úplnost se důrazně doporučuje používat přírodní hnojiva, která obohatí půdu.

Stručně řečeno, správa zeleninové zahrady je velmi jednoduchá, pokud se dodržují určité kroky. Zeleninová zahrada musí být zejména dobře zalévána, mulčována a odplevelována a zelenina, která spadla na zem, musí být očištěna.

Kromě toho může být pro zúrodnění půdy užitečné používání přírodních hnojiv. Jakmile toto provedete, budete si brzy moci pochutnávat na chutné čerstvé zelenině.

Založení první zeleninové zahrádky se může zdát jako náročný úkol, ale při dodržení těchto 4 jednoduchých a praktických rad budete na dobré cestě k potravinové soběstačnosti.

Pro dobré výsledky je nezbytné předem investovat trochu času a úsilí do přípravy půdy a výběru správného nářadí. Nebojte se tedy začít a vypěstujte si vlastní zeleninu!

Související příspěvek

Nyní jste zaregistrováni!

Přijímání kvízů e-mailem

Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasím se zasíláním novinek z arciformazionelivorno.it a přečetl/a jsem si a přijímám zásady ochrany osobních údajů této stránky.

Vaši e-mailovou adresu používáme pouze k zasílání našich newsletterů, informací o aktivitách arciformazionelivorno a nabídek našich partnerů. Vždy můžete použít odkaz pro odhlášení z odběru, který je součástí newsletteru.

Anna Reindlová
Jmenuji se Anna a jsem redaktorkou webu Harmade.cz. Rád píšu a sdílím informace, které mohou lidem pomoci zlepšit jejich život tím, že je pobaví. Ráda bych psala o různých tématech, jako je móda, cestování, kultura, technologie atd. Vždy rád přijímám nové výzvy a rád se učím novým věcem.